Lipa kawiat z przyliściem; Surowcem leczniczym jest kwiatostan lipy. Należy go zrywać wraz z szypułką i przykwiatkiem w formie lancetowatego listka. Kiedyś zbierano również korę i liście. Kwiatostany zawierają: flawonoidy, garbniki, terpeny, fitosterole, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, i witaminy C oraz PP.
Napary z kwiatostanu lipy są cenione przede wszystkim za właściwości napotne. Najbardziej cenne są w czasie przeziębień i grypy. Napary z lipy zwiększają wydzielanie potu i poprawiają oddychanie przez skórę. Działanie napotne możemy uzyskać również podczas kąpieli z dodatkiem naparu. Można też zmieszać lipę z innymi ziołami, np. z lawendą i liściem maliny. Kąpiel taka działa nie tylko napotnie, ale też pozwoli nam się odprężyć, zregeneruje naskórek i pomoże zmniejszyć skurcze. Lipa ma ponadto właściwości przeciwzapalne, osłaniające, odkażające, wykrztuśne, powlekające śluzem, pobudzające wydzielanie soku żołądkowego i uspokajające.Śluzy zawarte w lipie mają działanie osłaniające, powlekające i zmiękczające błony śluzowe. Pozwalają ukoić ból gardła i złagodzić kaszel, a także chronić błony śluzowe przewodu pokarmowego.
Olejek eteryczny, łatwo dostępny w aptekach i sklepach zielarskich, łagodzi stany napięcia nerwowego i ma działanie uspokajające. Polecany głównie dla dzieci i osób starszych. Ponadto olejek ma działanie wykrztuśne, napotne, przeciwbólowe, antyseptyczne, rozkurczowe i żółciopędne.
Picie naparów z lipy pobudza wydzielanie soku żołądkowego i zmniejsza napięcie mięśni gładkich. Dzięki temu ułatwione jest trawienie i przyswajanie pokarmów. W leczeniu biegunek, niestrawności i zatruciach stosuje się węgiel leczniczy pozyskiwany z drewna lipowego. Lipę pozyskujemy z terenów czystych w Bieszczadach.

 

Do zakupienia u nas w sklepie, pochodzenia ekologicznego i konwencjonalnego:

http://herbaty-ziola.pl/705-th-eko-lipa-kwiat25g-5901721662339.html

http://herbaty-ziola.pl/497-lipa-kwiat-25g-5902020876847.html

Poznaj lepiej nasze produkty, herbaty, zioła, superfoods